ALEGERI LOCALE 2020 – Lista primarilor din Bucuresti si din tara

1377
Nicusor dan a castigat primaria capitalei

Alegerile locale care au avut loc duiminica, 27 septembrie 2020, au avut o prezenta la vot de 46,02%. Lumea banilor prezinta lista primarilor din Bucuresti si din tara, dupa numararea partiala a voturilor. Mai pot aparea surprize in privinta rezultatului la alegerile locale 2020, intrucat numaratoarea voturilor nu s-a incheiat.

Iata lista noilor primari din Bucuresti si din tara, cifrele fiind furnizate de antena 3:

  1. Alba Iulia (Alba)
    USR: Gabriel Plesa
  2. Arad (Arad)
    PNL: Calin Bibart
  3. Pitesti (Arges)
    PSD: Cristian Gentea
  4. Bacau (Bacau)
    USR: Lucian Stanciu Viziteu
  5. Oradea (Bihor)
    PNL: Florin Birta
  6. Bistrita (Bistrita-Nasaud)
    PNL: Ioan Turc
  7. Botosani (Botosani)
    PSD: Cosmin Andrei
  8. Brasov (Brasov)
    USR: Allen Coliban
  9. Braila (Braila)
    PSD: Marian Dragomir

    Nicusor Dan a castigat Primaria Capitalei
  10. Bucuresti
    INDEPENDENT: Nicusor Dan
    Sector 1: Clotilde Armand (USR)
    Sector 2: Radu Mihaiu (USR)
    Sector 3: Robert Negoita (Alianta Pro Bucuresti)
    Sector 4: Daniel Baluta (PSD)
    Sector 5: Cristian Popescu Piedone (PPU)
    Sector 6: Ciprian Ciucu (PNL)
  11. Buzau (Buzau)
    PSD: Constantin Toma
  12. Resita (Caras-Severin)
    PNL: Ioan Popa
  13. Calarasi (Calarasi)
  14. Cluj-Napoca (Cluj)
    PNL: Emil Boc
  15. Constanta (Constanta)
    PNL: Vergil Chitac
  16. Sfantu Gheorghe (Covasna)
    UDMR: Antal Arpad
  17. Targoviste (Dambovita)
    PSD: Cristian Stan
  18. Craiova (Dolj)
    PSD: Olguta Vasilescu
  19. Galati (Galati)
    PSD: Ionut Pucheanu
  20. Giurgiu (Giurgiu)
    PNL: Adrian Anghelescu
  21. Targu Jiu (Gorj)
    PNL: Marcel Romanescu
  22. Miercurea Ciuc (Harghita)
    UDMR: Korodi Attila
  23. Deva (Hunedoara)
    PNL: Florin Oancea
  24. Slobozia (Ialomita)
    PNL: Dragos Soare
  25. Iasi (Iasi)
    PNL: Mihai Chirica
  26. Baia Mare (Maramures)
    INDEPDENDENT: Catalin Chereches
  27. Drobeta-Turnu Severin (Mehedinti)
    PSD: Marius Screciu
  28. Targu Mures (Mures)
    UDMR: Soos Zoltan
  29. Piatra Neamt (Neamt)
    PNL: Andrei Carabelea
  30. Slatina (Olt)
    PSD: Emil Mot
  31. Ploiesti (Prahova)
    PNL: Andrei Volosevici
  32. Satu Mare (Satu Mare)
    UDMR: Kereskenyi Gabor
  33. Zalau (Salaj)
    PSD – Ionel Ciunt
  34. Sibiu (Sibiu)
    FDGR: Astrid Fodor
  35. Suceava (Suceava)
    PNL: Ion Lungu
  36. Alexandria (Teleorman)
    PSD: Victor Dragusin
  37. Timisoara (Timis)
    USR: Dominic Fritz
  38. Tulcea (Tulcea)
    PNL: Stefan Ilie
  39. Vaslui (Vaslui)
    PSD: Vasile Paval
  40. Ramnicu Valcea (Valcea)
    PE: Mircea Gutau
  41. Focsani (Vrancea)
    PSD: Cristi Valentin Misaila

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Ultimele articole

liternet